,

Powiadomienie SMS

,

Program Czyste Powietrze-nabór wniosków od 31.03.2025r.

Dzień dobry,
Uprzejmie informujemy, że 31 marca br. ruszył nabór wniosków w nowej odsłonie programu Czyste Powietrze, który umożliwia mieszkańcom uzyskanie dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków na lepszych zasadach.
W załączeniu przesyłamy ulotkę, plakat oraz podręcznik dla Beneficjenta z kluczowymi, praktycznymi informacjami o aktualnej edycji oraz rekomendacjami ekspertów.
Będziemy wdzięczni za państwa pomoc w rozpowszechnieniu informacji do osób zainteresowanych dofinansowaniem.
Prosimy o zamieszczenie informacji w formie plakatu na tablicach sołeckich, a kompletne informacje, na profilu facebook jeśli Państwa sołectwo taki posiada.
Z poważaniem,
Marta Marecka

Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

ul. Świętojańska 5a, 05-500 Piaseczno

tel. (22) 70 17 541

Polityka Ochrony Danych Osobowych w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno   

Klauzula informacyjna   

https://bip.piaseczno.eu/artykul/452/8152/klauzula-informacyjna-rodo 

,

szczepienie psów, kotów w naszym sołectwie :) 29.03.2025r.

Szanowni Mieszkańcy,

W dniu 29.03.2025r (sobota) odbędzie się szczepienie psów, kotów przeciwko wściekliźnie.

Grochowa ul.Zb.Pawlaka 4b w godz.10.00-10.30

Pęchery ul. Cietrzewia w godz. 10.30

Pęchery ul. Boczna w godz. 10.45

Koszt szczepienia wynosi 45,00zł.

W przypadku braku możliwości zastosowania się do w/w w terminu prosimy o zgłoszenie się ze zwierzęciem do przychodni w Prażmowie w godz.8.00-18.00

Dziękuje za uwagę

Anna Marecka

Sołtys wsi Grochowa-Pęchery

 

,

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie od 27 marca do 2 kwietnia 2025

 

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że na terenie gminy Piaseczno w dniach od 27.03 do 02.04.2025 roku zostanie przeprowadzona akcja doustnego szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt w postaci krążka zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz zostanie wyłożona ręcznie. Przynęta jest w kolorze zielono – brązowym o intensywnym zapachu rybnym.

W okresie wykonywania szczepień zaleca się:
– nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu,
– nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty,
– szczepionki dotknięte przez człowieka, nie zostaną podjęte przez lisa,
– każdy przypadek zetknięcia człowieka ze szczepionką należy zgłaszać służbie medycznej, – przypadki kontaktu zwierząt domowych i gospodarskich ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.

W celu skutecznego i bezpiecznego przeprowadzenia szczepień, prosimy o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

 

 

,

Nielegalne pozbywanie się odpadów

Szanowni Państwo

Z informacji uzyskanej od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie wynika, że z roku na rok narasta problem nielegalnego pozbywania się odpadów. Polega on na deponowaniu odpadów w wyrobiskach poeksploatacyjnych oraz podrzucaniu lub zakopywaniu ich na terenach rolnych lub leśnych. Najczęstszą praktyką pozbywania się odpadów chemicznych
i niebezpiecznych jest wynajem terenu gdzie zbierane są odpady głównie w pojemnikach typu Mauzer i/lub beczkach. Po zapełnieniu nieruchomości odpadami najemca terenu (firma doraźnie powołana w tym celu) znika z rynku, a obowiązek utylizacji odpadów spada na właściciela nieruchomości.

W celu ukrócenia istniejącego procederu zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie poniższej informacji mieszkańcom.

Właścicielom gruntów i budynków zaleca się daleko idącą ostrożność, dokładną weryfikację podmiotów, z którymi zawierają umowy oraz regularną kontrolę wynajmowanych pomieszczeń
i gruntów. Po podpisaniu umowy najmu należy zwracać uwagę na wszelkie oznaki mogące wskazywać na prowadzenie nielegalnej działalności w zakresie gospodarowania odpadami, w tym na nietypowe sytuacje, które mogłyby wskazywać na prowadzenie działań niezgodnych z prawem. Przykładem takich działań może być zwiększony ruch pojazdów ciężarowych (np. typu wywrotka), prowadzenie robót ziemnych (np. wykopywanie dołów a następnie zakopywanie odpadów) lub podrzucanie ich
w miejscach niedozwolonych. Takie działania prowadzone są często w późnych godzinach.
W przypadku wzmożonego ruchu pojazdów ważne jest określenie miejsca, do którego się kierują oraz w miarę możliwości zanotowanie numerów rejestracyjnych.

Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1587 ze zm.) posiadacz odpadów jest obowiązany do ich niezwłocznego usunięcia z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania. Poprzez posiadacza odpadów rozumie się wytwórcę odpadów lub osobę fizyczną, osobę prawną oraz jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej będące w posiadaniu odpadów. Domniemywa się, że posiadaczem odpadów znajdujących się na nieruchomości jest władający powierzchnią ziemi. Decyzję nakazującą usuniecie odpadów wydaje się w stosunku do wszystkich posiadaczy odpadów.
Za wykonanie wskazanych w niej obowiązków odpowiedzialni są solidarnie. W przypadku, gdy nie uda się odnaleźć podmiotu wynajmującego, obowiązek usunięcia odpadów spoczywa na właścicielu nieruchomości, który musi ponieść całkowity koszt ich utylizacji.

Jedynie wspólne działania mieszkańców oraz organów ochrony środowiska mogą wpłynąć na wyeliminowanie tego rodzaju przestępczych działań.

Przypadki naruszania przepisów ochrony środowiska, w tym z zakresu gospodarki odpadami najlepiej zgłaszać bezpośrednio do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie
(ul. Bartycka 110A, 00-716 Warszawa),

– w dni robocze (poniedziałek-piątek) w godzinach od 7:00 do 15:30

  1. 22/651-06-60 lub tel. 22/651-07-07,
  2. e-mail: warszawa@warszawa.wios.gov.pl

– w dni robocze (poniedziałek-piątek) oraz soboty, niedziele i święta całodobowo:

  1. 692-495-847
  2. e-mail: interwencje@warszawa.wios.gov.pl.

Na prośbę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie Wydział Gospodarki Odpadami przygotował pismo informujące o narastającym problemie niewłaściwego gospodarowania odpadów. Uprzejmie proszę o zapoznanie się z jego treścią oraz przekazanie zawartych w nim informacji mieszkańcom swoich miejscowości.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę kontaktować się telefonicznie z p. Ewą Górzkowską tel. 22/70-17-531 lub pocztą elektroniczną na adres e-mail: ewa.gorzkowska@piaseczno.eu.

Z poważaniem,

Jawoszek Katarzyna

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno

Wydział Gospodarki Odpadami ul.Świętojańska 5a

05-500 Piaseczno

Tel.22/70-17-534

Zapraszam na naszą stronę internetową www.odpady.piaseczno.eu

,

Zbieranie podatku 15.03.2025r

Dzień dobry,

Szanowni Mieszkańcy,

W dniu 11.03br zostało wysłane powiadomienie sms o informacji dot.zbieraniu podatku od nieruchomości lub gruntów o treści:

„Zbieranie podatku odbędzie się dnia 15.03.br g.10.00 ul.Boczna w Pęcherach, g.11.00 w Grochowej. Sołty A.Marecka”
Decyzje podatkowe były  roznoszone w naszym sołectwie  przez listonosza w zeszłym tygodniu.
Wiem od mieszkańców, że Pan listonosz był w Pęcherach na ul.Bocznej, Cietrzewia i Zb.Pawlaka oraz w Grochowej.
Pozdrawiam serdecznie
Anna Marecka
Sołtys wsi Grochowa-Pęchery

 

,

Azbest — złóż wniosek do 31 stycznia 2025r., aby uniknąć wysokiej kary

Szanowni Mieszkańcy,

Właściciele posesji, w tym także rolnicy, na których terenie znajduje się azbest, tylko do 31 stycznia 2025 r. mają czas na złożenie ważnego wniosku. Brak dopełnienia formalności w wyznaczonym terminie może skutkować wysokimi karami finansowymi, a także utratą możliwości korzystania z programu „Czyste powietrze”.

Azbestu niegdyś używano masowo do budowy pokryć dachowych, obecnie jednak stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego też dachy z azbestu mają zniknąć z mapy Polski do 2032 roku. Właściciele posesji, w tym także rolnicy, na których terenie znajduje się jeszcze azbest, do 31 stycznia 2025 r. muszą złożyć ważny wniosek do gminy lub urzędu miasta. Jeżeli tego nie zrobią, to mogą oni otrzymać surowe kary.

Masz azbest na dachu? — musisz złożyć wniosek do 31 stycznia 2025 r.

Właściciele posesji (czyli również rolnicy), na których występuje azbest, muszą złożyć wniosek do urzędów gmin lub miasta w terminie do 31 stycznia br. Jak podaje portal kb.pl, we wspomnianym wniosku właściciele nieruchomości, po przeprowadzeniu inwentaryzacji muszą podawać informacje takie jak:

  • rodzaj, ilość, a także miejsce wykorzystania lub przechowywania niebezpiecznych materiałów zawierających azbest,
  • sposób ich montażu lub składowania wyrobów posiadających w sobie azbest,
  • ocena stanu technicznego tych wyrobów,
  • informacje o bezpieczeństwie użytkowania wspomnianych wyrobów z azbestu.

Właściciele posesji, na których terenie znajduje się azbest, muszą do 31 stycznia 2025 r. obowiązkowo złożyć wniosek. Mogą to uczynić osobiście, drogą listowną, albo telefoniczną. Zgłoszenia należy dokonać w urzędzie miasta lub gminy odpowiadającym lokalizacji swojej nieruchomości. Jeśli tego nie zrobią, to może ich czekać surowa kara podczas przeprowadzonej kontroli.

Na stronie  Wydziału Gospodarki z Odpadami w Gminie Piaseczno jest do wydrukowania  druk Informacja o wyrobach zawierających azbest: poniżej link

https://odpady.piaseczno.eu/odbior-plyt-i-rur-azbestowo-cementowych-od-osob-fizycznych/

Wydział Gospodarki Odpadami
ul. Świętojańska 5a
05-500 Piaseczno
Naczelnik Wydziału: Wioletta Brzezińska
Sprawę prowadzi: Magdalena Pierz
Telefon – infolinia (22) 701 75 37

Dziękuje za uwagę

Anna Marecka

Sołtys wsi Grochowa-Pęchery

,

Plan kolędy i rekolekcji w naszej parafii św.Rocha w Jazgarzewie

 

Szanowni Mieszkańcy wsi Grochowa, Pęchery

Wizyta duszpasterska w naszym sołectwie będzie 21.01.2025 w Grochowej od g.15.00 ul.Zb.Pawlaka, Słoneczna i Przytulna, w Pęcherach w dniu 23.01.2025r., od g.15.00 ulice: Boczna, Cietrzewia i Zb.Pawlaka.

Uwaga od Proboszcza: „U nas nie ma kolędy na zaproszenie to znaczy odwiedzamy tradycyjnie wszystkich parafian, dlatego wcześniej dajemy rodzinom program kolędy. Chodzimy od do domu. W innych parafiach kolęda jest tylko na zaproszenie, wiele rodzin katolickich z tym się nie zgadza i prosi o tradycyjną kolędę. W sytuacjach kiedy naprawdę ktoś nie może nas przyjąć w tym wyznaczonym terminie to można zaprosić nas w ciągu dwóch dni zaraz po zakończonej kolędzie tj. (od 17 lutego do 18 lutego od godz.9.30 do g.21.00 tylko dwa dni na zaproszenie tj.poniedziałek i wtorek). Telefon do księdza Proboszcza:602 108 026.

Z poważaniem

Anna Marecka

Sołtys wsi Grochowa-Pęchery

,

życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia

,

Historia wsi Pęcher w naszym sołectwie Grochowa-Pęchery

Szanowni Mieszkańcy,

Z ogromną przyjemnością chcę poinformować o utworzonej tablicy z historią miejscowości Pęchery, która jest postawiona w Parku Kieszonkowym przy ul. Bocznej i przy ul. Zb.Pawalaka. Dziękuję Pani Karolinie Tomala, Panu Pawłowi Jakuboszczak, Panu Krzysztofowi Staniszewskiemu z Muzeum Piaseczna za opracowanie tej historii.🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹Historia o wsi Pęchery mnie osobiście ujęła, jestem pełna podziwu i uznaniu dla Pani Karoliny, Pana Pawła i Pana Krzysztofa za włożony trud w realizację tego projektu.👏👏👏👏🌹pięknie dziękuję😊🌹 Zachęcam mieszkańców o zapoznanie się wyjątkową historią wsi Pęchery 😊