,

Informacja

Szanowni Mieszkańcy z sołectwa Grochowa-Pęchery,

Informuję, że w związku z otrzymywaniem groźby, szantaże i inne wiadomości nie podpisane przez nadawcę, nie będą brane pod uwagę przeze mnie. Nie posiadam wszystkich Państwa nr telefonów (bo nie muszę), a że mój nr telefonu jest dostępny wszystkim (wyraziłam zgodę) więc kierując do mnie informację, proszę pod informacją napisać imię i nazwisko.

Z wyrazami szacunku

Anna Marecka

Sołtys wsi Grochowa-Pęchery

Wieniec dożynkowy

W dniu 13.09.2020r., w kościele pw. św.Rocha i Wawrzyńca w Jazgarzewie odbyły się parafialne dożynki. Zostały zmniejszone obostrzenia co do spotkań, zgromadzeń jedyne obostrzenia związane z rezimem sanitarny, więc postanowiliśmy raz w miesiącu spotykać się w jednostce OSP Grochowa.  Pierwsze wspólne nasze dzieło to wieniec dożynkowy. Niespodziewałam się tak dużego zaangażowania ze strony Pań i Panów. Za co z góry dziękuje 🙂 za poświęcenie swojego czasu przy wieńcu, dziękuję rolnikom za zboże, dziękuję Pani Marii za kwiaty, dziękuję Darkowi i Teresce za udział w dożynkach.

Covid-19, a działalność koła.

W dniu 12 marca 2019r., chwilowy strach, ogromna obawa co dalej z naszym życiem, pracą i działalanością koła. Rząd naszego kraju zamknął szkoły, przedszkola, przedsiębiorcy zamknęli zakłady pracy, część pracowników przeszła na pracę zdalną na okres kilku tygodni. Nastąpił zakaz spotykania się, gromadzenie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Przyczyną „zamknięcia” wszelkich placówek został stwierdzony wirus tzw.koronawius, który został przeniesiony z Europy. Pozostało nam się wspierać zdalnie i oczekiwać dobrych dni. Niestety wirus zaczął szybko działać na naszych organizmach m.in. uszkadzał płuca. Obroną przed wirusem były m.in. maseczki na twarz by chronić nos, usta, które na początku były towarem deficytowym. Niektóre Panie w wolnej chwili zaczęły szyć maseczki dla osób starszych przebywających w szpitalach, w domach DPS, którzy znajdowali się w ryzyku zagrożonym.

 

I tak pozostało czekać na zdrowsze dni……

Działalność koła gospodyń wiejskich w Grochowej

Drodzy Mieszkańcy z sołectwa Grochowa-Pęchery, pragnę poinformować, że w dniu 16 listopada 2019r., zostało utworzone Koło Gospodyń Wiejskich. Na spotkaniu został przedstawiony statut koła, bez którego koło nie może działać prawnie. Nasze koło jest zarejestrowane w ARiMR. Zotał jednogłośnie wybrany Zarząd koła: Prezes – Anna Marecka, Skarbnik – Magdalena Smolska, Sekretarz – Katarzyna Matusik. Celem  naszego Koła jest:

  • Prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;
  • Prowadzenie działalności na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
  • Wspieranie rozwoju przedsiębiorczości kobiet;
  • Inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • Upowszechnianie i rozwój form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
  • Reprezentowanie interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
  • Rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej;
  • Wykonywanie innych zadań związanych ze wspieraniem rozwoju przedsiębiorczości na wsi i podejmowaniem działań na rzecz środowisk wiejskich.
  • Ilość członków w kole jest 22 osoby (panie i panowie).
  • Koło realizuje swoje cele ze środków pochodzących ze składek członkowskich, dotacji z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów  z majątku koła oraz z ofiarności publicznej.
  •  Pośród chętnych Pań, które przybyły na pierwsze spotkanie była Pani Bożena Telacka, która wzięła udział w konkursie w kategorii Gospodyni Roku w powiecie piaseczyńskim i zajęła I miejsce.

  • Gratulacje dla Pani Bożenki i dla koła jest zaszczyt gościć laureatkę. Cieszymy się, że Pani Bożenka przystąpiła do naszego koła.  Dziękki przychylności jednostki OSP w Grochowej i Gminy Piaseczno koło posiada adres siedziby przy ul. Zb.Pawlaka 26 w Grochowej.                                                                                                                                                                                                                    W Grudniu 2019r., został zorganizowany „opłatek” m.in. z życzeniami dobrej współpracy na przyszły Nowy Rok 2020.
  • W dniu 07 marca 2020r., odbyła się uroczystość ochodów Dnia Kobiet. Panie przygotowały swoje najlepsze potrawy i mogliśmy razem wspólnie spróbować np. upieczonego chleba,  faszerwoane jajka (wiejskie), sałatki, ciastka rozetki, i wiele innych potraw. Od członków Panie otrzymały po jednym kwiatuszku.

Przyszłość koła zależy od chęci, dorego humoru 🙂

Pozdrawiam

Anna Marecka

 

 

 

,

Życzenia świąteczne :)

,

Wsparcie dla gospodarstw rolnych od 30.11.2020r.

na rozwój usług rolniczych Agencja przyjmuje do 13 stycznia 2021r.,na inwestycje nawadnianie gospodarstw do 28 stycznia przyszłego roku.

Anna Marecka

Sołtys wsi Grochowa-Pęchery

,

Prośba o pomoc NZOZ Szpital Św. Anny w Piasecznie

W związku z trudną sytuacją związaną z rozwojem epidemii pilnie poszukujemy na wolontariat lub do pracy w szpitalu św. Anny w Piasecznie (umowa zlecenie)

osoby do sprzątania w szpitalu i   
osoby do pomocy przy pielęgnacji pacjentów na oddziale covidowym
osoby do transportu butli z tlenem
Każda osoba pracująca w szpitalu jest zabezpieczona w środki ochrony indywidualnej.

W związku z powyższym zwracam się do Państwa z prośbą o wsparcie szpitala w dotarciu z informacją do mieszkańców powiatu piaseczyńskiego oraz organizacji zrzeszających wolontariuszu. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 661 300 337

Z wyrazami szacunku

Ewelina Górska-Wojton
Kierownik rozwoju usług i sprzedaży

Kierownik przychodni

,

Spis rolny 2020